LT3060ETS8-1.2#TRPBF
IC REG LDO 1.2V .1A TSOT23-8
product image
LT3060ETS8-1.2#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003586567 Detail
LT3060ETS8-1.2#TRPBF: IC REG LDO 1.2V .1A TSOT23-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3060ETS8-1.2#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.2V
Voltage - Input: 1.6 V ~ 45 V Voltage - Dropout (Typical): -
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 100mA Current - Limit (Min): 110mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Dropout (Typical): -
Voltage - Output: 1.2V
Current - Output: 100mA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Limit (Min): 110mA
Package / Case: SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device Package: TSOT-23-8
Voltage - Input: 1.6 V ~ 45 V