LT3060ETS8-3.3#TRPBF
IC REG LDO 3.3V .1A TSOT23-8
product image
LT3060ETS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003590705 Detail
LT3060ETS8-3.3#TRPBF: IC REG LDO 3.3V .1A TSOT23-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3060ETS8-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 45V Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 100mA
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 100mA Current - Limit (Min): 110mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Current - Output: 100mA
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 100mA
Voltage - Input: Up to 45V
Manufacturer: Linear Technology
Current - Limit (Min): 110mA