LT3582EUD-12#TRPBF
IC REG BOOST INV +/-12V DL 16QFN
product image
LT3582EUD-12#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003584891 Detail
LT3582EUD-12#TRPBF: IC REG BOOST INV +/-12V DL 16QFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3582EUD-12#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Up (Boost), Inverting Output Type: Fixed
Number of Outputs: 2 Voltage - Output: ±12V
Voltage - Input: 2.55 V ~ 5.5 V Package / Case : QFN-24
PWM Type: Hybrid Frequency - Switching: -
Current - Output: 350mA, 600mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-WFQFN Exposed Pad Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Description
Series: -
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Frequency - Switching: -
Output Type: Fixed
Number of Outputs: 2
PWM Type: Hybrid
Package / Case: 16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 16-QFN-EP (3x3)
Type: Step-Up (Boost), Inverting
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Output: ±12V
Voltage - Input: 2.55 V ~ 5.5 V
Current - Output: 350mA, 600mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3582EUD-12#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost), Inverting
Number of Outputs2
Voltage - Input2.55 ~ 5.5 V
Voltage - Output±12V
Current - Output350mA, 600mA
Power - Output-
Package / Case16-QFN
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)560 mOhm (N-Chan), 500 mOhm (P-Chan)