LT6200IS8#PBF
IC OPAMP R-R I/O 165MHZ 8-SOIC
product image
LT6200IS8#PBF Picture
SeekIC No. : 003530420 Detail
LT6200IS8#PBF: IC OPAMP R-R I/O 165MHZ 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT6200IS8#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Amplifier Type: Buffer Type: -
Number of Circuits: 1 Max Output Power x Channels @ Load: -
Output Type: Rail-to-Rail Slew Rate: 50 V/µs
Voltage - Supply: - Features: -
Gain Bandwidth Product: 165MHz Package / Case : SOP-8
-3db Bandwidth: - Current - Input Bias: 23µA
Voltage - Input Offset: 2500µV Current - Supply: 20mA
Current - Output / Channel: 90mA Voltage - Supply, Single/Dual (±): 2.5 V ~ 12.6 V, ±1.25 V ~ 6.3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SO
Description
Series: -
Type: -
Max Output Power x Channels @ Load: -
Voltage - Supply: -
Features: -
-3db Bandwidth: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SO
Number of Circuits: 1
Output Type: Rail-to-Rail
Packaging: Tube
Voltage - Input Offset: 2500µV
Amplifier Type: Buffer
Current - Output / Channel: 90mA
Slew Rate: 50 V/µs
Current - Supply: 20mA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Input Bias: 23µA
Voltage - Supply, Single/Dual (±): 2.5 V ~ 12.6 V, ±1.25 V ~ 6.3 V
Gain Bandwidth Product: 165MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT6200IS8#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingTube
Amplifier TypeBuffer
Number of Circuits1 - Single
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Slew Rate50 V/s
Gain Bandwidth Product165MHz
Current - Supply20mA
Current - Output / Channel90mA
Output TypeRail-to-Rail
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias23A
Voltage - Input Offset2500V