LTC1147CN8-3.3
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-DIP
product image
LTC1147CN8-3.3 Picture
SeekIC No. : 003580777 Detail
LTC1147CN8-3.3: IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1147CN8-3.3
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Package / Case : MLF-32 PWM Type: Current Mode
Number of Outputs: 1 Frequency - Max: -
Duty Cycle: 100% Voltage - Supply: 3.5 V ~ 14 V
Buck: Yes Boost: No
Flyback: No Inverting: No
Doubler: No Divider: No
Cuk: No Isolated: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Description
Series: -
Buck: Yes
Inverting: No
Doubler: No
Divider: No
Cuk: No
Isolated: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
PWM Type: Current Mode
Number of Outputs: 1
Duty Cycle: 100%
Packaging: Tube
Frequency - Max: -
Boost: No
Flyback: No
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Supply: 3.5 V ~ 14 V
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the LTC1147CN8-3.3 are:(1)very high efficiency: over 95% possible; (2)wide VIN range: 3.5V to 16V; (3)current mode operation for excellent line and load transient response; (4)high efficiency maintained over three decades of output current; (5)low 160mA standby current at light loads; (6)logic controlled micropower shutdown: IQ < 20mA; (7)short-circuit protection; (8)very low dropout operation: 100% duty cycle; (9)high efficiency in a small amount of board space; (10)output can be externally held high in shutdown; (11)available in 8-pin SO package.
The absolute maximum ratings of the LTC1147CN8-3.3 can be summarized as:(1)input supply voltage:16V to -0.3V;(2)continuous output current:50 mA;(3)sense voltages (pins 4, 5):10V to -0.3V;(4)operating ambient temperature range:0°C to 70°C;(5)extended commercial temperature range:-40°C to 85°C;(6)junction temperature:125°C;(7)storage temperature range:-65°C to 150°C;(8)lead temperature (soldering, 10 sec):300°C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the LTC1147CN8-3.3, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1147CN8-3.3
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input3.5 ~ 14 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Power - Output-
Package / Case8-DIP (300 mil)
PackagingTube
Internal Switch(s)No
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching400kHz