LTC1147IS8-3.3#TR
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC
product image
LTC1147IS8-3.3#TR Picture
SeekIC No. : 003580194 Detail
LTC1147IS8-3.3#TR: IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1147IS8-3.3#TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Package / Case : TQFN-68 PWM Type: Current Mode
Number of Outputs: 1 Frequency - Max: -
Duty Cycle: 100% Voltage - Supply: 3.5 V ~ 14 V
Buck: Yes Boost: No
Flyback: No Inverting: No
Doubler: No Divider: No
Cuk: No Isolated: No
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description
Series: -
Buck: Yes
Inverting: No
Doubler: No
Divider: No
Cuk: No
Isolated: No
PWM Type: Current Mode
Number of Outputs: 1
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Duty Cycle: 100%
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Frequency - Max: -
Boost: No
Flyback: No
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Supply: 3.5 V ~ 14 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1147IS8-3.3#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input3.5 ~ 14 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)No
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching400kHz