LTC1147LCS8-3.3
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC
product image
LTC1147LCS8-3.3 Picture
SeekIC No. : 003579158 Detail
LTC1147LCS8-3.3: IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1147LCS8-3.3
Quick Details
Series: - Package / Case : MLF-32
Manufacturer: Linear Technology PWM Type: Current Mode
Number of Outputs: 1 Frequency - Max: -
Duty Cycle: 100% Voltage - Supply: 3.5 V ~ 14 V
Cuk: No Isolated: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Isolated: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
PWM Type: Current Mode
Number of Outputs: 1
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Duty Cycle: 100%
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Supply: 3.5 V ~ 14 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1147LCS8-3.3
Number of Outputs1
Voltage - Input3.5 ~ 14 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Rds (On)-
Frequency - Switching400kHz