LTC1154CS8
IC MOSFET DRIVER HIGH-SIDE 8SOIC
product image
LTC1154CS8 Picture
SeekIC No. : 003564614 Detail
LTC1154CS8: IC MOSFET DRIVER HIGH-SIDE 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1154CS8
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Configuration: High-Side Type: -
Input Type: Non-Inverting Delay Time: 160µs
Package / Case : TSSOP-14 Current - Peak: -
On-State Resistance: - Current - Output / Channel: -
Number of Configurations: 1 Current - Peak Output: -
Number of Outputs: 1 High Side Voltage - Max (Bootstrap): -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 18 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Type: -
On-State Resistance: -
Current - Output / Channel: -
Current - Peak Output: -
High Side Voltage - Max (Bootstrap): -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging: Tube
Number of Configurations: 1
Number of Outputs: 1
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 18 V
Input Type: Non-Inverting
Current - Peak: -
Configuration: High-Side
Manufacturer: Linear Technology
Delay Time: 160µs
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the LTC1154CS8 are:(1)fully enhances N-channel power MOSFETs; (2)8mA IQ standby current; (3)85mA IQ ON current; (4)no external charge pump capacitors; (5)4.5V to 18V supply range; (6)short-circuit protection; (7)thermal shutdown via PTC thermistor; (8)status output indicates shutdown; (9)available in 8-pin SOIC.
The absolute maximum ratings of the LTC1154CS8 can be summarized as:(1)supply voltage:22 V;(2)input voltage:(Vs+ 0.3V) to (GND-0.3V);(3)enable input voltage:(Vs+ 0.3V) to (GND-0.3V);(4)gate voltage:(Vs+ 24V) to (GND-0.3V);(5)status output voltage:15 V;(6)current (any pin):50 mA;(7)operating temper-ature:0°C to 70°C;(8)storage temperature range:-65°c to 150°C;(9)lead temperature (soldering, 10 sec.):300°C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the LTC1154CS8, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1154CS8
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
ConfigurationHigh-Side
Voltage - Supply4.5 V ~ 18 V
Current - Peak-
Delay Time160s
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Number of Outputs1
Input TypeNon-Inverting
Number of Configurations1