LTC1154CS8#PBF
IC MOSFET DRIVER HIGH-SIDE 8SOIC
product image
LTC1154CS8#PBF Picture
SeekIC No. : 003564611 Detail
LTC1154CS8#PBF: IC MOSFET DRIVER HIGH-SIDE 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1154CS8#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Configuration: High-Side Type: -
Input Type: Non-Inverting Delay Time: 160µs
Package / Case : TSSOP-14 Current - Peak: -
On-State Resistance: - Current - Output / Channel: -
Number of Configurations: 1 Current - Peak Output: -
Number of Outputs: 1 High Side Voltage - Max (Bootstrap): -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 18 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Type: -
On-State Resistance: -
Current - Output / Channel: -
Current - Peak Output: -
High Side Voltage - Max (Bootstrap): -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging: Tube
Number of Configurations: 1
Number of Outputs: 1
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 18 V
Input Type: Non-Inverting
Current - Peak: -
Configuration: High-Side
Manufacturer: Linear Technology
Delay Time: 160µs
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1154CS8#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
ConfigurationHigh-Side
Voltage - Supply4.5 V ~ 18 V
Current - Peak-
Delay Time160s
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Number of Outputs1
Input TypeNon-Inverting
Number of Configurations1