LTC1258CS8-2.5
IC VREF SERIES 2.5V 8-SOIC
product image
LTC1258CS8-2.5 Picture
SeekIC No. : 003577492 Detail
LTC1258CS8-2.5: IC VREF SERIES 2.5V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1258CS8-2.5
Quick Details
Series: LTC1258 Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series Supply Voltage - Min : - 3.6 V
Voltage - Output: 2.5V Tolerance: ±0.15%
Temperature Coefficient: 40ppm/°C Voltage - Input: 2.7 V ~ 12.6 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 8.5µA Current - Output: 10mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Number of Channels: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Output: 2.5V
Packaging: Tube
Current - Output: 10mA
Current - Cathode: -
Tolerance: ±0.15%
Current - Quiescent: 8.5µA
Temperature Coefficient: 40ppm/°C
Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series
Voltage - Input: 2.7 V ~ 12.6 V
Series: LTC1258
Pinout
  Connection Diagram
Description
The LTC1258CS8-2.5 is micropower bandgap references that combine high accuracy and low drift with very low supply current and small package size.The combination of ultralow quiescent current and low dropout voltage of only 200mV max.makes them ideal for battery-powered equipment.The output voltage is set by an external resistor divider for the adjustable LTC1258.
Features of the LTC1258CS8-2.5 are:(1)200mV Max dropout at 10mA output current;(2)4mA typical quiescent current;(3)0.15% Max initial accuracy (S8);(4)no output capacitor required;(5)output sources 10mA,sinks 2mA;(6)40ppm/ Max drift (S8);(7)available in small MSOP package;(8)voltage options:2.5V, 3V, 4.1V, 5V and adjustable.Applications of the LTC1258CS8-2.5 are:(1)battery-powered systems;(2)handheld instruments;(3)precision power supplies;(4)A/D and D/A converters.
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1258CS8-2.5
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output2.5V
Tolerance±0.15%
Voltage - Input2.7 ~ 12.6 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent6.5A
Current - Output10mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)