LTC1261LCMS8-4.5#TRPBF
IC REG SWITCHED CAP INV 8MSOP
product image
LTC1261LCMS8-4.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003582242 Detail
LTC1261LCMS8-4.5#TRPBF: IC REG SWITCHED CAP INV 8MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1261LCMS8-4.5#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Switched Capacitor (Charge Pump), Inverting Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: -4.5V
Voltage - Input: 4.5V PWM Type: -
Package / Case : SOIC-24 Frequency - Switching: 650kHz
Current - Output: 20mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
PWM Type: -
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Type: Switched Capacitor (Charge Pump), Inverting
Output Type: Fixed
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Current - Output: 20mA
Frequency - Switching: 650kHz
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Output: -4.5V
Voltage - Input: 4.5V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1261LCMS8-4.5#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input4.5V
Voltage - Output-4.5V
Current - Output20mA
Power - Output-
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching650kHz