LTC1265-3.3
Features: High Efficiency: Up to 95%Current Mode Operation for Excellent Line and LoadTransient ResponseInternal 0.3W Power Switch (VIN = 10V)Short-Circuit ProtectionLow Dropout Operation: 100% Duty CycleLow-Battery DetectorLow 160m A Standby Current at Light LoadsActive-High Micropower Shutdown: ...
product image
LTC1265-3.3 Picture
SeekIC No. : 004401457 Detail
LTC1265-3.3: Features: High Efficiency: Up to 95%Current Mode Operation for Excellent Line and LoadTransient ResponseInternal 0.3W Power Switch (VIN = 10V)Short-Circuit ProtectionLow Dropout Operation: 100% Duty...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1265-3.3
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
High Efficiency: Up to 95%
Current Mode Operation for Excellent Line and Load
Transient Response
Internal 0.3W  Power Switch (VIN = 10V)
Short-Circuit Protection
Low Dropout Operation: 100% Duty Cycle
Low-Battery Detector
Low 160m A Standby Current at Light Loads
Active-High Micropower Shutdown: IQ< 15 A
Peak Inductor Current Independent of Inductor Value
Available in 14-pin SO Package
Application
5V to 3.3V Conversion
Distributed Power Systems
Step-Down Converters
Inverting Converters
Memory Backup Supply
Portable Instruments
Battery-Powered Equipment
Cellular Telephones
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Input Supply Voltage (Pins 1, 2, 13)..........0.3V to 13V
DC Switch Current (Pin 14) .................................... 1.2A
Peak Switch Current (Pin 14) ................................. 1.6A
Switch Voltage (Pin 14)....................................VIN13.0
Operating Temperature Range
        LTC1265C ...............................................0  to 70 C
        LTC1265I .......................................  40 C to 85 C
Junction Temperature (Note 2)...............................125 C
Storage Temperature Range.....................65  to 150 C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec)..................300 C
Description
The LTC® 1265 is a monolithic step-down current modeDC/DC converter featuring Burst ModeTMoperation at low output current. The LTC1265 incorporates a 0.3W  switch(VIN =10V) allowing up to 1.2A of output current.
The inductor current is user-programmable via an externalcurrent sense resistor. Operation up to 700kHz permitsthe use of small surface mount inductors and capacitors.