LTC1265CS-3.3
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 14SOIC
product image
LTC1265CS-3.3 Picture
SeekIC No. : 003583133 Detail
LTC1265CS-3.3: IC REG BUCK 3.3V 1.2A 14SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1265CS-3.3
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Max Output Freq : 230 MHz Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: 3.5 V ~ 12 V
PWM Type: Current Mode, Hybrid Frequency - Switching: Up to 700kHz
Current - Output: 1.2A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tube
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Type: Step-Down (Buck)
Package / Case: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 14-SOIC
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Current - Output: 1.2A
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Current Mode, Hybrid
Voltage - Input: 3.5 V ~ 12 V
Frequency - Switching: Up to 700kHz
Pinout
  Connection Diagram
Description
The LTC1265CS-3.3 is one member of the LTC1265 family which is designed as the 1.2A, high efficiency step-down DC/DC converter that can be used in (1)5V to 3.3V conversion; (2)distributed power systems; (3)step-down converters; (4)inverting converters; (5)memory backup supply; (6)portable instruments; (7)battery-powered equipment; (8)cellular telephones. Also this device incorporates automatic power saving Burst Mode operation to reduce gate charge losses when the load currents drop below the level required for continuous operation.
Features of the LTC1265CS-3.3 are:(1)high efficiency: up to 95%; (2)current mode operation for excellent line and load transient response; (3)internal 0.3W power switch (VIN = 10V); (4)short-circuit protection; (5)low dropout operation: 100% duty cycle; (6)low-battery detector; (7)low 160mA standby current at light loads; (8)active-high micropower shutdown: IQ < 15mA; (9)peak inductor current independent of inductor value; (10)available in 14-pin SO package.
The absolute maximum ratings of the LTC1265CS-3.3 can be summarized as:(1)input supply voltage (pins 1, 2, 13):-0.3V to 13V;(2)DC switch current:1.2 A;(3)peak switch current:1.6 A;(4)switch voltage:VIN-13.0;(5)operating temperature range:0° to 70°C;(6)junction temperature:125°C;(7)storage tempera-ture range:-65° to 150°C;(8)lead temperature (soldering, 10 sec):300°C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the LTC1265CS-3.3, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1265CS-3.3
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input3.5 ~ 12 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.2A
Power - Output-
Package / Case14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL
PackagingBulk
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching700kHz