LTC13262.5
Features: Simultaneously Monitors Three Supplies LTC1326: 5V, 3.3V and ADJ LTC1326-2.5: 2.5V, 3.3V and ADJGuaranteed Threshold Accuracy: ±0.75%Low Supply Current: 20mAInternal Reset Time Delay: 200msManual Push-Button Reset InputActive Low and Active High Reset OutputsActive Low Soft Reset Outp...
product image
LTC13262.5 Picture
SeekIC No. : 004401507 Detail
LTC13262.5: Features: Simultaneously Monitors Three Supplies LTC1326: 5V, 3.3V and ADJ LTC1326-2.5: 2.5V, 3.3V and ADJGuaranteed Threshold Accuracy: ±0.75%Low Supply Current: 20mAInternal Reset Time Delay: 200...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC13262.5
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Simultaneously Monitors Three Supplies
    LTC1326: 5V, 3.3V and ADJ
    LTC1326-2.5: 2.5V, 3.3V and ADJ
 Guaranteed Threshold Accuracy: ±0.75%
 Low Supply Current: 20mA
 Internal Reset Time Delay: 200ms
 Manual Push-Button Reset Input
 Active Low and Active High Reset Outputs
 Active Low "Soft" Reset Output
 Power Supply Glitch Immunity
 Guaranteed RESET for VCC3 ³ 1V or VCC5 ³ 1V or VCC25 ³ 1V
 8-Pin SO and MSOP Packages
Application
 Desktop Computers
 Notebook Computers
 Intelligent Instruments
 Portable Battery-Powered Equipment
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Terminal Voltage
   VCC3, VCC5, VCC25, VCCA ............................ 0.5V to 7V
   RSTSRST ................................................... 0.5V to 7V
   RST ........................................... 0.5V to (VCC3 + 0.3V)
   PBR ............................................................... 7V to 7V
Operating Temperature Range
   LTC1326C/LTC1326C-2.5............................ 0°C to 70°C
   LTC1326I/LTC1326I-2.5 ........................ 40°C to 85°C
Storage Temperature Range ................... 65°C to 150°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec).................... 300°C
Description
Tight 0.75% threshold accuracy and glitch immunity ensure reliable reset operation without false triggering. The 20mA typical supply current of LTC1326/LTC1326-2.5 makes the LTC1326/ LTC1326-2.5 ideal for power-conscious systems. The RST output is guaranteed to be in the correct state for VCC3, VCC5 or VCC25 down to 1V. The LTC1326/LTC1326-2.5 can be configured to monitor one, two or three inputs, depending on system requirements.