LTC1329-50
Features: ` Guaranteed Precision Full-Scale DAC Output Current at 25°C: LTC1329A-50 50A ±1% LTC1329-10 10A ±3% LTC1329-50 50A ±3%` Wide Output Voltage DC Compliance: 15V to 2.5V` Wide Supply Range: 2.7V VCC 6.5V` Supply Current in Shutdown: 0.2A` Low Supply Current: 75A for LTC1329-10,95A for L...
product image
LTC1329-50 Picture
SeekIC No. : 004401510 Detail
LTC1329-50: Features: ` Guaranteed Precision Full-Scale DAC Output Current at 25°C: LTC1329A-50 50A ±1% LTC1329-10 10A ±3% LTC1329-50 50A ±3%` Wide Output Voltage DC Compliance: 15V to 2.5V` Wide Supply Range:...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1329-50
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` Guaranteed Precision Full-Scale DAC Output Current at 25°C:
    LTC1329A-50 50A ±1%
    LTC1329-10 10A ±3%
    LTC1329-50 50A ±3%
` Wide Output Voltage DC Compliance: 15V to 2.5V
` Wide Supply Range: 2.7V   VCC 6.5V
` Supply Current in Shutdown: 0.2A
` Low Supply Current: 75A for LTC1329-10,95A for LTC1329-50/LTC1329A-50
` Available in 8-Pin SO
` Triple ModeTM Interface Modes
    1. Standard 3-Wire Mode
    2. Pulse Mode 1-Wire Interface: Increment-Only
    3. Pulse Mode 2-Wire Interface: Increment/Decrement
` Can Read Back the 8-Bit DAC Value in 3-Wire Mode
` DAC Powers Up at Midrange
` DAC Contents Are Retained in Shutdown
Application
· LCD Contrast Control
· Backlight Brightness Control
· Battery Charger Current/Voltage Adjustment
· Power Supply Voltage Adjustment
· Trimmer Pot Elimination
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage (VCC) ................................................ 7V
Input Voltage (All Inputs)........... 0.3V to (VCC + 0.3V)
Output Voltage
IOUT ........................................... 15V to (VCC + 0.3V)
DOUT ......................................... 0.3V to (VCC + 0.3V)
Short-Circuit Duration (All Outputs) ............... Indefinite
Operating Temperature Range ............... 0°C to 70°C
Storage Temperature Range ........... 65°C to 150°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec)................300°C
Description
The LTC®1329-10/LTC1329-50/LTC1329A-50 are micropower 8-bit current output D/A converters (DACs) with an output range of 0A to 10A for the LTC1329-10 and 0A to 50A for the LTC1329-50/LTC1329A-50. The DAC current output can be biased from 15V to 2V or 15V to 2.5V in 3.3V and 5V systems, respectively. Supply current is only 95A for the LTC1329-50/LTC1329A-50 and 75A for LTC1329-10. A shutdown mode drops the  supply current to 0.2A.