LTC1390CS#PBF
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
product image
LTC1390CS#PBF Picture
SeekIC No. : 003516554 Detail
LTC1390CS#PBF: IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1390CS#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Function: Multiplexer Circuit: 1 x 8:1
On-State Resistance: 255 Ohm Voltage Supply Source: Single, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±): 3V, ±5V Current - Supply: 200nA
Maximum Power Dissipation : 3.2 W Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 16-SOIC
Description
Mounting Type: Surface Mount
Voltage Supply Source: Single, Dual Supply
Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series: -
Circuit: 1 x 8:1
Packaging: Tube
Function: Multiplexer
Current - Supply: 200nA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Manufacturer: Linear Technology
On-State Resistance: 255 Ohm
Voltage - Supply, Single/Dual (±): 3V, ±5V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1390CS#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeMultiplexer
Voltage Supply SourceDual Supply
Circuit1 x 8:1
On-State Resistance120 Ohm
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC
PackagingTube
Current - Supply15A