LTC1390CS#TRPBF
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
product image
LTC1390CS#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003516556 Detail
LTC1390CS#TRPBF: IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1390CS#TRPBF
Quick Details
Series: - Output Power : 40 W x 1 at 8 Ohms
Manufacturer: Linear Technology Function: Multiplexer
Circuit: 1 x 8:1 On-State Resistance: 255 Ohm
Voltage Supply Source: Single, Dual Supply Voltage - Supply, Single/Dual (±): 3V, ±5V
Current - Supply: 200nA Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 16-SOIC
Description
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Voltage Supply Source: Single, Dual Supply
Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series: -
Circuit: 1 x 8:1
Function: Multiplexer
Current - Supply: 200nA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Manufacturer: Linear Technology
On-State Resistance: 255 Ohm
Voltage - Supply, Single/Dual (±): 3V, ±5V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1390CS#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeMultiplexer
Voltage Supply SourceDual Supply
Circuit1 x 8:1
On-State Resistance120 Ohm
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Supply15A