LTC1427-50
product image
LTC1427-50 Picture
SeekIC No. : 004401575 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1427-50
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Precision 50mA, ±1.5% Initial Full-Scale Output Current, ±2.5% Over Temperature
Wide Output Voltage DC Compliance: 15V to(VCC 1.3V)
Wide Supply Range: 2.7V £ VCC £ 5.5V
Supply Current in Shutdown: 10mA Typ
Low Supply Current: 115mA Typ
Available in 8-Pin SO
SMBus Serial Interface
Four Selectable SMBus Addresses
DAC Powers Up at Zero or Midscale
DAC Contents Are Retained in Shutdown
Application
LCD Contrast and Backlight Brightness Control
Power Supply Voltage Adjustment
Battery Charger Voltage/Current Adjustment
GaAs FET Bias Adjustment
 Trimmer Pot Elimination
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Total Supply Voltage (VCC) ........................................ 7V
Input Voltage (All Inputs)............. 0.3V to (VCC + 0.3V)
DAC Output Voltage ...................... 15V to (VCC + 0.3V)
DAC Output Short-Circuit Duration .................. Indefinite
Operating Ambient Temperature Range ....... 0°C to 70°C
Junction Temperature .......................................... 125°C
Storage Temperature Range ................. 65°C to 150°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec.)................. 300°C
Description
The LTC®1427-50 is a micropower, 10-Bit current output DAC with an output range of 0mA to 50mA. The DAC output is guaranteed monotonic and DNL is less than 0.9LSB under all operating conditions. Full-scale accuracy is ±2.5% over the commercial temperature range.
The LTC1427-50 operates with power supply voltages from 2.7V to 5.5V and the DAC current source output can be biased from (VCC 1.3V) to 15V. The LTC1427-50 communicates with external circuitry by using the SMBus serial interface. It acts as an SMBus slave device using one of four selectable SMBus addresses set by the two address pins AD0 and AD1 .
On power-up, the DAC output assumes midrange or zero scale, depending on the logic state of the two address pins. The LTC1427-50 can be shut down through the SHDN pin or by setting the SHDN bit = 1 in the SMBus command byte. Digital data for the DAC output is retained internally and the supply current drops to 10mA typically when in shutdown. The LTC1427-50 is available in an 8-pin SO package.