LTC1428-50
product image
LTC1428-50 Picture
SeekIC No. : 004401576 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1428-50
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Precision Full-Scale DAC Output Current at 25°C: 50mA ±3%
Wide Output Voltage DC Compliance: 2V to 10V
Wide Supply Range: 3V £ VCC £ 6.5V
Supply Current in Shutdown: 0.2mA
Low Supply Current: 130mA
Available in 8-Pin SO
Triple ModeTM Interface
1. Standard 3-Wire Mode
2. 1-Wire Pulse Mode Interface: Increment-Only
3. 2-Wire Pulse Mode Interface: Increment/Decrement
 DAC Value Read Back Capability in 3-Wire Mode
DAC Powers Up at Midrange
DAC Contents Are Retained in Shutdown
Application
LCD Contrast Control
Backlight Brightness Control
Power Supply Voltage Adjustment
Battery Charger Voltage/Current Adjustment
GaAs FET Bias Adjustment
Trimmer Pot Elimination
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage (VCC) ................................................ 7V
Input Voltage (All Inputs)........... 0.3V to (VCC + 0.3V)
Output Voltage
IOUT ...................................................... 0.3V to 10V
DOUT ....................................... 0.3V to (VCC + 0.3V)
Short-Circuit Duration (All Outputs) ............... Indefinite
Operating Temperature Range ................ 0°C to 70°C
Storage Temperature Range ............ 65°C to 150°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec)................ 300°C
Description
The LTC®1428-50 is a micropower 8-bit current sink output D/A converter (DAC) with an output range of 0mA to 50mA. In 3.3V or 5V systems, the DAC IOUT pin can be biased from 2V to 10V. Supply current is only 130mA. Shutdown mode drops the supply current to 0.2mA.