LTC1435A
Features: *Dual N-Channel MOSFET Synchronous Drive*Programmable Fixed Frequency*Wide VIN Range: 3.5V to 36V Operation*Low Minimum On-Time (?00ns) for High Frequency, Low Duty Cycle Applications*Very Low Dropout Operation: 99% Duty Cycle*Low Standby Current*Secondary Feedback Control*Programmable S...
product image
LTC1435A Picture
SeekIC No. : 004401585 Detail
LTC1435A: Features: *Dual N-Channel MOSFET Synchronous Drive*Programmable Fixed Frequency*Wide VIN Range: 3.5V to 36V Operation*Low Minimum On-Time (?00ns) for High Frequency, Low Duty Cycle Applications*Very...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1435A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
* Dual N-Channel MOSFET Synchronous Drive
*Programmable Fixed Frequency
* Wide VIN Range: 3.5V to 36V Operation
*Low Minimum On-Time (?00ns) for High Frequency, Low Duty Cycle Applications
* Very Low Dropout Operation: 99% Duty Cycle
* Low Standby Current
* Secondary Feedback Control
* Programmable Soft Start
* Remote Output Voltage Sense
* Logic Controlled Micropower Shutdown: IQ < 25mA
* Foldback Current Limiting (Optional)
* Current Mode Operation for Excellent Line and Load Transient Response
*Output Voltages from 1.19V to 9V
* Available in 16-Lead Narrow SO and SSOP Packages
Application
* Notebook and Palmtop Computers, PDAs
* Cellular Telephones and Wireless Modems
* Portable Instruments
* Battery-Operated Devices
* DC Power Distribution Systems
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Input Supply Voltage (VIN).....................................36V to 0.3V
Topside Driver Supply Voltage (BOOST).................42V to 0.3V
Switch Voltage (SW)......................................... VIN + 5V to 5V
EXTVCC Voltage ................................................... 10V to 0.3V
SENSE +, SENSE Voltages ................ INTVCC + 0.3V to 0.3V
ITH, VOSENSE Voltages ...................................... 2.7V to 0.3V
SFB, Run/SS Voltages .......................................... 10V to 0.3V
Peak Driver Output Current < 10ms (TG, BG) ......................... 2A
INTVCC Output Current ...................................................... 50mA
Operating Ambient Temperature Range
LTC1435AC ........................................................... 0°C to 70°C
LTC1435AI ...................................................... 40°C to 85°C
Junction Temperature (Note 1)......................................... 125°C
Storage Temperature Range .......................... 65°C to 150°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec).............................. 300°C
Description
The LTC?435A is a synchronous step-down switching regulator controller that drives external N-channel power MOSFETs using a fixed frequency architecture. A wide duty cycle range of 5% to 99% allows high VIN to low VOUTDC/DC conversion, as well as low dropout operation that extends operating time in battery-operated systems. Burst ModeTM operation provides high efficiency at low load currents.
Soft start is provided by an external capacitor that can be used to properly sequence supplies. The operating current level is user-programmable via an external current sense resistor.Wide input supply range of LTC1435A allows operation from 3.5V to 30V (36V maximum).