LTC1502-3.3
Features: Input Voltage Range: 0.9V to 1.8V 0.9V Guaranteed Start-Up Voltage Regulated Output Voltage: 3.3V ±4% Output Current: 10mA (VIN 1V) No Inductors Shutdown Disconnects Load from VIN Low Operating Current: 40µA Low Shutdown Current: 5µA Short-Circuit and Overtemperature Protec...
product image
LTC1502-3.3 Picture
SeekIC No. : 004401637 Detail
LTC1502-3.3: Features: Input Voltage Range: 0.9V to 1.8V 0.9V Guaranteed Start-Up Voltage Regulated Output Voltage: 3.3V ±4% Output Current: 10mA (VIN 1V) No Inductors Shutdown Disconnects Load from VIN Low Op...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1502-3.3
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Input Voltage Range: 0.9V to 1.8V
0.9V Guaranteed Start-Up Voltage
Regulated Output Voltage: 3.3V ±4%
Output Current: 10mA (VIN 1V)
No Inductors
Shutdown Disconnects Load from VIN
Low Operating Current: 40µA
Low Shutdown Current: 5µA
Short-Circuit and Overtemperature Protected
Application Circuit Fits in <0.125in2 PCB Area
Available in 8-Pin MSOP and SO Packages
Application
Pagers
Battery Backup Supplies
Portable Electronic Equipment
Handheld Medical Instruments
Glucose Meters
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Operating Temperature Range
Commercial ............................................  0°C to 70°C
Extended Commercial (Note 4) ..........  40°C to 85°C
Industrial ...........................................  40°C to 85°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec) ..............  300°C
VIN to GND.....................................................0.3V to 2V
VOUT to GND ................................................ 0.3V to 5V
All Other Pins to GND ................................. ..0.3V to 5V
VOUT Short-Circuit Duration.............................  Indefinite
Storage Temperature Range .............. 65°C to 150°C
Description
The LTC 1502-3.3 is a quadrupler charge pump DC/DCconverter that produces a regulated 3.3V output from asingle alkaline cell input. It requires only five small externalcapacitors-no inductors are required. Low supply cur-rent (40µA typical, 5µA in shutdown) and minimal externalcomponents make the LTC1502-3.3 ideal for space andpower conscious single-cell applications. The total printedcircuit board area of the circuit shown below is less than0.125in2.