LTC1503-1.8
Features: ` Input Voltage Range: 2.4V to 6V` Fixed Output Voltages: 1.8V ±4%, 2V ±4%` Output Current: Up to 100mA` No Inductors` Typical Efficiency 25% Higher than LDOs` Low Operating Current: 25A` Low Shutdown Current: 5A` 600kHz Switching Frequency` Shutdown Disconnects Load from VIN` Soft-Start...
product image
LTC1503-1.8 Picture
SeekIC No. : 004401638 Detail
LTC1503-1.8: Features: ` Input Voltage Range: 2.4V to 6V` Fixed Output Voltages: 1.8V ±4%, 2V ±4%` Output Current: Up to 100mA` No Inductors` Typical Efficiency 25% Higher than LDOs` Low Operating Current: 25A` ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1503-1.8
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` Input Voltage Range: 2.4V to 6V
` Fixed Output Voltages: 1.8V ±4%, 2V ±4%
` Output Current: Up to 100mA
` No Inductors
` Typical Efficiency 25% Higher than LDOs
` Low Operating Current: 25A
` Low Shutdown Current: 5A
` 600kHz Switching Frequency
` Shutdown Disconnects Load from VIN
` Soft-Start Limits Inrush Current at Turn-On
` Short-Circuit and Overtemperature Protected
` Available in 8-Pin MSOP and SO Packages
Application
· Cellular Phones
· Handheld Computers
· Smart Card Readers
· Low Power DSP Supplies
· Portable Electronic Equipment
· Handheld Medical Instruments
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
VIN, C1+, C1, C2+, C2 to GND ............... 0.3V to 6.5V
SHDN/SS to GND.............................. 0.3V to (VIN + 0.3V)
VOUT Short-Circuit Duration ................................Indefinite
Commercial Temperature Range .............40°C to 85°C
Industrial Temperature Range ................40°C to 85°C
Specified Temperature Range (Note 2) .. 40°C to 85°C
Storage Temperature Range ..................  65°C to 150°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec).................... 300°C
Description
The LTC®1503-1.8/LTC1503-2 are switched capacitor step-down DC/DC converters that produce a regulated output from a 2.4V to 6V input. The parts use switched capacitor fractional conversion to achieve high efficiency over the entire input range. No inductors are required. Internal circuitry controls the step-down conversion ratio to optimize efficiency as the input voltage and load conditions vary. Typical efficiency is 25% higher than that of a low dropout (LDO) linear regulator.
Regulation is achieved by sensing the output voltage and enabling the internal switching network as needed to maintain a fixed output voltage. This method of regulation enables the parts to achieve high efficiency at extremely light loads. Low operating current (25A with no load, 5A in shutdown) and low external parts count (two 1F flying capacitors and two 10F bypass capacitors) make the LTC1503-1.8/LTC1503-2 ideally suited for space constrained battery-powered applications. The parts are fully short-circuit and overtemperature protected.