LTC1504A
Features: 500mA Output Current at 3.3V Output Up to 92% Peak Efficiency 100% Maximum Duty Cycle Internal Reference Trimmed to 1% Output Can Source or Sink Current Requires as Few as Four External Components Input Voltage Range: 4V to 10V Adjustable Current Limit Small SO-8 Package 200kHz Switchin...
product image
LTC1504A Picture
SeekIC No. : 004401641 Detail
LTC1504A: Features: 500mA Output Current at 3.3V Output Up to 92% Peak Efficiency 100% Maximum Duty Cycle Internal Reference Trimmed to 1% Output Can Source or Sink Current Requires as Few as Four External C...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1504A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
500mA Output Current at 3.3V Output
Up to 92% Peak Efficiency
100% Maximum Duty Cycle
Internal Reference Trimmed to 1%
Output Can Source or Sink Current
Requires as Few as Four External Components
Input Voltage Range: 4V to 10V
Adjustable Current Limit
Small SO-8 Package
200kHz Switching Frequency Can Typically be Synchronized Up to 500kHz
Application
Small Portable Digital Systems
Active Termination
Auxiliary Output Voltage Supplies
Minimum Part Count/Size Switchers
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage (VCC to GND) ................................... 10V
Peak Output Current (SW) .......................................±1A
Input Voltage (All Other Pins) ...... 0.3V to (VCC + 0.3V)
Operating Temperature Range
    LTC1504AC ............................................. 0°C to 70°C
    LTC1504AI ......................................... 40°C to 85°C
Storage Temperature Range ................. 65°C to 150°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec).................. 300°C
Description
The LTC®1504A is a self-contained, high efficiency synchronous buck switching regulator. It includes a pair of on-chip 1.3W power switches, enabling it to supply up to 500mA of load current. Efficiency peaks at 92%, minimizing heat and wasted power. The synchronous buck architecture allows the output to source or sink current as required to keep the output voltage in regulation. 100% duty cycle operation minimizes dropout voltage.The LTC1504A is available in adjustable and fixed 3.3V output versions. An adjustable current limit circuit provides protection from overloads. The internal 1% reference combined with a sophisticated voltage feedback loop provides optimum output voltage accuracy and fast load transient response. The LTC1504A is specified to operate with input voltages between 4V and 10V. Contact the LTC factory for guaranteed specifications at 2.7V supply.The LTC1504A is a pin-compatible, functional upgrade to the LTC1504.The LTC1504A is available in a plastic SO-8 package.