LTC1504CS8-3.3
IC REG BUCK SYNC 3.3V 0.5A 8SOIC
product image
LTC1504CS8-3.3 Picture
SeekIC No. : 003581549 Detail
LTC1504CS8-3.3: IC REG BUCK SYNC 3.3V 0.5A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1504CS8-3.3
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 4 V ~ 10 V Package / Case : BGA-64
PWM Type: - Frequency - Switching: 200kHz
Current - Output: 500mA Synchronous Rectifier: Yes
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tube
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
PWM Type: -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Synchronous Rectifier: Yes
Packaging: Tube
Type: Step-Down (Buck)
Current - Output: 500mA
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Manufacturer: Linear Technology
Frequency - Switching: 200kHz
Voltage - Input: 4 V ~ 10 V
Features:
500mA Output Current at 3.3V Output
Up to 92% Peak Efficiency
Internal Reference Trimmed to 1%
Output Can Source or Sink Current
Requires as Few as Four External Components
Input Voltage Range: 4V to 10V
Adjustable Current Limit
Small SO-8 Package
200kHz Switching Frequency Can be Synchronized Up to 500kHz
Application
Daisy-Chained Control Outpu Small Portable Digital Systems
Active Termination
Auxiliary Output Voltage Supplies
Minimum Part Count/Size Switchers
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage (VCC to GND) ................................... 10V
Peak Output Current (SW) ....................................... ±1A
Input Voltage (All Other Pins) ......... 0.3V to VCC + 0.3V
Operating Temperature Range .................. 0°C to 70°C
Storage Temperature Range .............. 65°C to 150°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec).................. 300°C
Description
      The LTC®1504 is a self-contained, high efficiency synchronous buck switching regulator. It includes a pair of on-chip 1.5Ω power switches, enabling it to supply up to 500mA of load current. Efficiency peaks at 92%, minimizng heat and wasted power. The synchronous buck architecture allows the output to source or sink current as required to keep the output voltage in regulation.
      The LTC1504 is available in adjustable and fixed 3.3V output versions. An adjustable current limit circuit provides protection from overloads. The internal 1% reference combined with a sophisticated voltage feedback loop provides optimum output voltage accuracy and fast load transient response. The LTC1504 is specified to operate with input voltages between 4V and 10V. Contact the LTC factory for guaranteed specifications at 2.7V supply.
      The LTC1504 is available in a plastic SO-8 package.
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1504CS8-3.3
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 10 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Power - Output375mW
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)-
Frequency - Switching200kHz