LTC1515IS8-3.3/5#PBF
IC REG MULTI CONFIG 50MA 8SOIC
product image
LTC1515IS8-3.3/5#PBF Picture
SeekIC No. : 003581252 Detail
LTC1515IS8-3.3/5#PBF: IC REG MULTI CONFIG 50MA 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1515IS8-3.3/5#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck), Step-Up (Boost), Switched Capacitor (Charge Pump) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V, 5V
Voltage - Input: 2 V ~ 10 V PWM Type: -
Package / Case : BGA-64 Frequency - Switching: 650kHz
Current - Output: 50mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tube
Number of Outputs: 1
PWM Type: -
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Tube
Output Type: Fixed
Type: Step-Down (Buck), Step-Up (Boost), Switched Capacitor (Charge Pump)
Current - Output: 50mA
Voltage - Output: 3.3V, 5V
Frequency - Switching: 650kHz
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 2 V ~ 10 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1515IS8-3.3/5#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeSwitched Capacitor (Charge Pump), Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Number of Outputs1
Voltage - Input2 ~ 10 V
Voltage - Output3.3V, 5V
Current - Output50mA
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching650kHz