LTC1555LEGN-1.8#TRPBF
IC LEVEL TRANSLATOR 16-SSOP
product image
LTC1555LEGN-1.8#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003547841 Detail
LTC1555LEGN-1.8#TRPBF: IC LEVEL TRANSLATOR 16-SSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1555LEGN-1.8#TRPBF
Quick Details
Operating Supply Voltage : - 0.5 V to + 7.5 V Series: -
Manufacturer: Linear Technology Logic Function: Level Shifter
Number of Bits: 1 Input Type: Voltage
Output Type: Voltage Data Rate: -
Number of Channels: 1 Number of Outputs/Channel: 1
Differential - Input:Output: No/No Propagation Delay (Max): 18ns
Voltage - Supply: 1.8 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 16-SSOP
Description
Input Type: Voltage
Output Type: Voltage
Data Rate: -
Number of Outputs/Channel: 1
Differential - Input:Output: No/No
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Logic Function: Level Shifter
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Number of Bits: 1
Number of Channels: 1
Series: -
Manufacturer: Linear Technology
Propagation Delay (Max): 18ns
Voltage - Supply: 1.8 V ~ 5.5 V
Package / Case: 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 16-SSOP
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1555LEGN-1.8#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case16-SSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Input TypeVoltage
Output TypeVoltage
Supply Voltage1.8 V ~ 5.5 V
Data Rate-
Number of Channels1