LTC1558CS8-3.3#TRPBF
IC BACKUP BATT CNTRLR 3.3V 8SOIC
product image
LTC1558CS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003561303 Detail
LTC1558CS8-3.3#TRPBF: IC BACKUP BATT CNTRLR 3.3V 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1558CS8-3.3#TRPBF
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Function: Back-Up Management Battery Chemistry: Nickel Cadmium
Voltage - Supply: 2.9 V ~ 3.46 V THD plus Noise : 0.3 % at 8 Ohms at 0.5 W
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Function: Back-Up Management
Battery Chemistry: Nickel Cadmium
Manufacturer: Linear Technology
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply: 2.9 V ~ 3.46 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1558CS8-3.3#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Battery TypeNiCd
FunctionBack-Up Management
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Supply2.9 V ~ 3.46 V