LTC1682CMS8-3.3#TRPBF
IC REG MULTI CONFIG 3.3V 8MSOP
product image
LTC1682CMS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003582292 Detail
LTC1682CMS8-3.3#TRPBF: IC REG MULTI CONFIG 3.3V 8MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1682CMS8-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Up (Boost), Switched Capacitor (Charge Pump), Doubler Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 1.8 V ~ 4.4 V PWM Type: Burst Mode?
Package / Case : SOIC-24 Frequency - Switching: 550kHz
Current - Output: 90mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Output Type: Fixed
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Burst Mode?
Type: Step-Up (Boost), Switched Capacitor (Charge Pump), Doubler
Voltage - Input: 1.8 V ~ 4.4 V
Frequency - Switching: 550kHz
Current - Output: 90mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1682CMS8-3.3#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeSwitched Capacitor (Charge Pump), Step-Up (Boost), Doubler
Number of Outputs1
Voltage - Input1.8 ~ 4.4 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output90mA
Power - Output-
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching550kHz