LTC1682IS8-3.3#TR
IC REG MULTI CONFIG 3.3V 8SOIC
product image
LTC1682IS8-3.3#TR Picture
SeekIC No. : 003582364 Detail
LTC1682IS8-3.3#TR: IC REG MULTI CONFIG 3.3V 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1682IS8-3.3#TR
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 1.8 V ~ 4.4 V PWM Type: Burst Mode?
Package / Case : BGA-64 Frequency - Switching: 550kHz
Current - Output: 90mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 1.8 V ~ 4.4 V
Frequency - Switching: 550kHz
Current - Output: 90mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1682IS8-3.3#TR
Number of Outputs1
Voltage - Input1.8 ~ 4.4 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output90mA
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Rds (On)-
Frequency - Switching550kHz