LTC1735IF#TRPBF
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20TSSOP
product image
LTC1735IF#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003579895 Detail
LTC1735IF#TRPBF: IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1735IF#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Package / Case : TQFN-68 PWM Type: Current Mode
Number of Outputs: 1 Frequency - Max: 335kHz
Duty Cycle: 99.4% Voltage - Supply: 4 V ~ 30 V
Buck: Yes Boost: No
Flyback: No Inverting: No
Doubler: No Divider: No
Cuk: No Isolated: No
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Description
Series: -
Buck: Yes
Inverting: No
Doubler: No
Divider: No
Cuk: No
Isolated: No
PWM Type: Current Mode
Number of Outputs: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Boost: No
Flyback: No
Package / Case: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Supply: 4 V ~ 30 V
Duty Cycle: 99.4%
Frequency - Max: 335kHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1735IF#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 30 V
Voltage - Output0.8 ~ 6 V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / Case20-TSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)No
SynchronousYes
Rds (On)-
Frequency - Switching300kHz