LTC1751EMS8-3.3#TRPBF
IC REG SWITCHED CAP DBL 8MSOP
product image
LTC1751EMS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003584490 Detail
LTC1751EMS8-3.3#TRPBF: IC REG SWITCHED CAP DBL 8MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1751EMS8-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Switched Capacitor (Charge Pump), Doubler Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 2.5 V ~ 5.5 V PWM Type: Current Mode, Hybrid
Package / Case : SOIC-24 Frequency - Switching: 800kHz
Current - Output: 125mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Input: 2.5 V ~ 5.5 V
Output Type: Fixed
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Voltage - Output: 3.3V
Frequency - Switching: 800kHz
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Current Mode, Hybrid
Type: Switched Capacitor (Charge Pump), Doubler
Current - Output: 125mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1751EMS8-3.3#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input2.5 ~ 5.5 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output125mA
Power - Output-
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching800kHz