LTC1754ES6-3.3#TR
IC REG SWITCHED CAP 3.3V SOT23-6
product image
LTC1754ES6-3.3#TR Picture
SeekIC No. : 003581843 Detail
LTC1754ES6-3.3#TR: IC REG SWITCHED CAP 3.3V SOT23-6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1754ES6-3.3#TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Switched Capacitor (Charge Pump) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Supply Voltage - Max : 3.3 V Voltage - Input: 2 V ~ 4.4 V
PWM Type: Burst Mode? Frequency - Switching: 600kHz
Current - Output: 40mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SOT-23-6 Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: SOT-23-6
Supplier Device Package: SOT-23-6
Type: Switched Capacitor (Charge Pump)
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Frequency - Switching: 600kHz
Current - Output: 40mA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Burst Mode?
Voltage - Input: 2 V ~ 4.4 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1754ES6-3.3#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input2 ~ 4.4 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output40mA
Power - Output-
Package / CaseSOT-23-6
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching600kHz