LTC1798CS8-2.5#PBF
IC VREF SERIES 2.5V 8-SOIC
product image
LTC1798CS8-2.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003576918 Detail
LTC1798CS8-2.5#PBF: IC VREF SERIES 2.5V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1798CS8-2.5#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series Supply Voltage - Min : - 3.6 V
Voltage - Output: 2.5V Tolerance: ±0.15%
Temperature Coefficient: 40ppm/°C Voltage - Input: 2.7 V ~ 12.6 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 8.5µA Current - Output: 10mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Output: 2.5V
Packaging: Tube
Current - Output: 10mA
Current - Cathode: -
Tolerance: ±0.15%
Current - Quiescent: 8.5µA
Temperature Coefficient: 40ppm/°C
Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series
Voltage - Input: 2.7 V ~ 12.6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1798CS8-2.5#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output2.5V
Tolerance±0.15%
Voltage - Input2.7 ~ 12.6 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent6.5A
Current - Output10mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)