LTC1911EMS8-1.5#TRPBF
IC REG BUCK 1.5V 0.25A 8MSOP
product image
LTC1911EMS8-1.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003585520 Detail
LTC1911EMS8-1.5#TRPBF: IC REG BUCK 1.5V 0.25A 8MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1911EMS8-1.5#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 1.5V
Voltage - Input: 2.7 V ~ 5.5 V Package / Case : SOIC-24
PWM Type: Burst Mode? Frequency - Switching: 1.5MHz
Current - Output: 250mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed
Voltage - Input: 2.7 V ~ 5.5 V
Frequency - Switching: 1.5MHz
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Current - Output: 250mA
Voltage - Output: 1.5V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Burst Mode?
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1911EMS8-1.5#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input2.7 ~ 5.5 V
Voltage - Output1.5V
Current - Output250mA
Power - Output-
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching1.5MHz