LTC3240EDC-3.3#TRPBF
IC REG MULTI CONFIG 3.3V 6DFN
product image
LTC3240EDC-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003581892 Detail
LTC3240EDC-3.3#TRPBF: IC REG MULTI CONFIG 3.3V 6DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3240EDC-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 4 ns
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: 1.8 V ~ 5.5 V
PWM Type: Burst Mode? Frequency - Switching: 1.2MHz
Current - Output: 150mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Output Type: Fixed
Type: Step-Down (Buck), Step-Up (Boost), Switched Capacitor (Charge Pump)
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 1.8 V ~ 5.5 V
Frequency - Switching: 1.2MHz
Current - Output: 150mA
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Burst Mode?
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 6-DFN-EP (2x2)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC3240EDC-3.3#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeSwitched Capacitor (Charge Pump), Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Number of Outputs1
Voltage - Input1.8 ~ 5.5 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Power - Output-
Package / Case6-DFN
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching1.2MHz