LTC3406ES5-1.2#TRMPBF
IC REG BUCK SYNC 1.2V TSOT23-5
product image
LTC3406ES5-1.2#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003586128 Detail
LTC3406ES5-1.2#TRMPBF: IC REG BUCK SYNC 1.2V TSOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3406ES5-1.2#TRMPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Max Output Freq : 250 MHz Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 1.2V Voltage - Input: 2.5 V ~ 5.5 V
PWM Type: Current Mode, Hybrid Frequency - Switching: 1.5MHz
Current - Output: 600mA Synchronous Rectifier: Yes
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Synchronous Rectifier: Yes
Type: Step-Down (Buck)
Voltage - Input: 2.5 V ~ 5.5 V
Current - Output: 600mA
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Output Type: Fixed
Frequency - Switching: 1.5MHz
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Voltage - Output: 1.2V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Current Mode, Hybrid
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC3406ES5-1.2#TRMPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input2.5 ~ 5.5 V
Voltage - Output1.2V
Current - Output600mA
Power - Output-
Package / CaseTSOT-23-5, TSOT-5
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)350 mOhm (N-Chan), 400 mOhm (P-Chan)
Frequency - Switching1.5MHz