LTC3410BESC6-1.8#TRMPBF
IC REG BUCK SYNC 1.8V .3A SC70-6
product image
LTC3410BESC6-1.8#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003582127 Detail
LTC3410BESC6-1.8#TRMPBF: IC REG BUCK SYNC 1.8V .3A SC70-6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3410BESC6-1.8#TRMPBF
Number of Outputs: 1 Max Input Freq : 30 MHz
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: 2.5 V ~ 5.5 V
PWM Type: Current Mode Frequency - Switching: 2.25MHz
Current - Output: 300mA Synchronous Rectifier: Yes
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Synchronous Rectifier: Yes
Type: Step-Down (Buck)
Voltage - Input: 2.5 V ~ 5.5 V
Frequency - Switching: 2.25MHz
Output Type: Fixed
PWM Type: Current Mode
Current - Output: 300mA
Voltage - Output: 1.8V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC3410BESC6-1.8#TRMPBF
Number of Outputs1
Voltage - Input2.5 ~ 5.5 V
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
SynchronousYes
Rds (On)550 mOhm (N-Chan), 750 mOhm (P-Chan)
Frequency - Switching2.25MHz