LTC3410ESC6-1.2#TRMPBF
IC REG BUCK SYNC 1.2V .3A SC70-6
product image
LTC3410ESC6-1.2#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003582106 Detail
LTC3410ESC6-1.2#TRMPBF: IC REG BUCK SYNC 1.2V .3A SC70-6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3410ESC6-1.2#TRMPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Max Input Freq : 30 MHz
Voltage - Output: 1.2V Voltage - Input: 2.5 V ~ 5.5 V
PWM Type: Current Mode, Hybrid Frequency - Switching: 2.25MHz
Current - Output: 300mA Synchronous Rectifier: Yes
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Synchronous Rectifier: Yes
Type: Step-Down (Buck)
Voltage - Input: 2.5 V ~ 5.5 V
Frequency - Switching: 2.25MHz
Output Type: Fixed
Current - Output: 300mA
Voltage - Output: 1.2V
Package / Case: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device Package: SC-70-6
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Current Mode, Hybrid
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC3410ESC6-1.2#TRMPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input2.5 ~ 5.5 V
Voltage - Output1.2V
Current - Output300mA
Power - Output-
Package / CaseSC-70-6, SC-88, SOT-323-6, SOT-363
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)550 mOhm (N-Chan), 750 mOhm (P-Chan)
Frequency - Switching2.25MHz