LTC3525-3.3
Features: ` Up to 95% Efficiency` Output Disconnect and Inrush Current Limit` Fixed Output Voltages of 3.3V or 5V` Delivers 60mA at 3.3V from a 1V Input, or 140mA at 3.3V from a 1.8V Input` Delivers 175mA at 5V from a 3V Input` Burst Mode® Operation: IQ = 7A` Only Three External Components` 1V...
product image
LTC3525-3.3 Picture
SeekIC No. : 004402259 Detail
LTC3525-3.3: Features: ` Up to 95% Efficiency` Output Disconnect and Inrush Current Limit` Fixed Output Voltages of 3.3V or 5V` Delivers 60mA at 3.3V from a 1V Input, or 140mA at 3.3V from a 1.8V Input` Delivers...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3525-3.3
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` Up to 95% Efficiency
` Output Disconnect and Inrush Current Limit
` Fixed Output Voltages of 3.3V or 5V
` Delivers 60mA at 3.3V from a 1V Input, or 140mA at 3.3V from a 1.8V Input
` Delivers 175mA at 5V from a 3V Input
` Burst Mode® Operation: IQ = 7A
` Only Three External Components
` 1V to 4.5V Input Range
` <1A Shutdown Current
` Antiringing Control
` Short-Circuit and Overtemperature Protection
` Very low profile of 1mm
` Tiny 6-Pin SC-70 Package
Application
· MP3 Players
· Portable Instruments
· Glucose Meters
· Digital Cameras
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
VIN, VOUT Voltage........................................ 0.3V to 6V
SW Voltage ................................................ 0.3V to 6V
SW Voltage < 100ns ................................... 0.3V to 7V
SHDN Voltage ............................................ 0.3V to 6V
Operating Temperature Range
(Notes 2, 5) ........................................ 40°C to 85°C
Storage Temperature Range ................ 65°C to 125°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec)................. 300°C
Description
The LTC®3525-3.3/LTC3525-5 are high efficiency synchronous step-up DC/DC converters with output disconnect that can start up with an input as low as 1V. They offer a compact, high efficiency alternative to charge pumps in single cell or dual cell alkaline or Li-ion applications. Only three small external components are required. The LTC3525 is offered in fixed output voltages of 3.3V or 5V.
The LTC3525-3.3 includes a 0.5 N-channel MOSFET switch and a 0.8 P-channel synchronous rectifier. Peak switch current ranges from 150mA to 400mA, depending on load, providing enhanced efficiency. Quiescent current is an ultralow 7A, maximizing battery life in portable applications.
Other features include <1A shutdown current, antiringing control and thermal shutdown. The LTC3525 is available in a tiny 6-pin SC-70 package.