LTC3525ESC6-3.3#TRMPBF
IC REG BST SYNC 3.3V 0.4A SC70-6
product image
LTC3525ESC6-3.3#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003584445 Detail
LTC3525ESC6-3.3#TRMPBF: IC REG BST SYNC 3.3V 0.4A SC70-6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3525ESC6-3.3#TRMPBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Up (Boost) Output Type: Fixed
Max Input Freq : 30 MHz Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: 0.85 V ~ 4.5 V
PWM Type: Burst Mode? Frequency - Switching: -
Current - Output: 400mA Synchronous Rectifier: Yes
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Type: Step-Up (Boost)
Synchronous Rectifier: Yes
Frequency - Switching: -
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Package / Case: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device Package: SC-70-6
Current - Output: 400mA
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Burst Mode?
Voltage - Input: 0.85 V ~ 4.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC3525ESC6-3.3#TRMPBF
VendorLinear Technology (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost)
Number of Outputs1
Voltage - InputAdj down to 1V
Voltage - Output3.3V
Current - Output400mA
Power - Output-
Package / CaseSC-70-6, SC-88, SOT-323-6, SOT-363
PackagingDigi-Reel?
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)500 mOhm (N-Chan), 800 mOhm (P-Chan)