LTC3531-3.3
Features: ` Regulated Output with Input Above, Below or Equal to the Output` Single Inductor` Up to 90% Effi ciency` VIN Range: 1.8V to 5.5V` 200mA at 3.3VOUT from 3.6V Input` 125mA at 3VOUT from 2.5V Input` Fixed VOUT Versions (TSOT, DFN): 3.3V, 3V` Adjustable VOUT Version (DFN): 2V to 5V` Burst ...
product image
LTC3531-3.3 Picture
SeekIC No. : 004402271 Detail
LTC3531-3.3: Features: ` Regulated Output with Input Above, Below or Equal to the Output` Single Inductor` Up to 90% Effi ciency` VIN Range: 1.8V to 5.5V` 200mA at 3.3VOUT from 3.6V Input` 125mA at 3VOUT from 2....
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3531-3.3
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` Regulated Output with Input Above, Below or Equal to the Output
` Single Inductor
` Up to 90% Effi ciency
` VIN Range: 1.8V to 5.5V
` 200mA at 3.3VOUT from 3.6V Input
` 125mA at 3VOUT from 2.5V Input
` Fixed VOUT Versions (TSOT, DFN): 3.3V, 3V
` Adjustable VOUT Version (DFN): 2V to 5V
` Burst Mode® Operation, No External Compensation
` Ultra Low Quiescent Current: 16A, Shutdown Current <1A
` Only 3 External Components Required
` Short-Circuit Protection
` Output Disconnect in Shutdown
` Available in 6-Pin ThinSOT and 3mm * 3mm DFN Packages
Application
· Handheld Instruments
·MP3 Players
· Handheld computers
· PDA/GPS
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
VIN, VOUT, SWA, SWB, SHDN Voltage ................0.3 to 6V
SWA, SWB Voltage, <100ns Pulse .....................0.3 to 7V
Operating Temperature Range (Note 2) ... 40°C to 85°C
Storage Temperature Range .................. 65°C to 125°C
Lead Temperature (TS6, Soldering, 10 sec) ............. 300°C
Description
The LTC3531/LTC3531-3.3/LTC3531-3 include two 0.5 N-channel MOSFET switches and two P-channel switches (0.5, 0.8). Quiescent current is typically 16A, making the parts ideal for battery power applications. Other features include a <1A shutdown current, current limiting, thermal shutdown and output disconnect. The parts are offered in a 6-pin ThinSOTTM package for fi xed voltage versions or a 3mm * 3mm DFN package for fi xed and adjustable versions.