LTC3531ES6-3.3
product image
LTC3531ES6-3.3 Picture
SeekIC No. : 004402272 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3531ES6-3.3
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
LTC3531ES6-3.3 is a kind of synchronous buck-boost DC/DC converter. It operates from input voltages above, below or equal to the output voltage. The device includes two 0.5 N-channel MOSFET switches and two P-channel switches (0.5, 0.8). It is offered in a 6-pin ThinSOTTM package for fi xed voltage versions or a 3mm*3mm DFN package for fixed and adjustable versions. The typical applications include handheld instruments, MP3 players, handheld computers and PDA/GPS.
There are some features of LTC3531ES6-3.3. (1)regulated output with input above, below or equal to the output; (2)single inductor; (3)up to 90% efficiency; (4)VIN range: 1.8 to 5.5 V; (5)200 mA at 3.3VOUT from 3.6 V input; (6)125 mA at 3VOUT from 2.5 V input; (7)fixed VOUT versions (TSOT, DFN): 3.3 V, 3 V; (8)adjustable VOUT version (DFN): 2 to 5 V; (9)burst mode® operation, no external compensation; (10)ultra low quiescent current: 16A, shutdown current <1A; (11)only 3 external components required; (12)short-circuit protection; (13)output disconnect in shutdown.
What comes next is the absolute maximum ratings of LTC3531ES6-3.3. (1):VIN, VOUT, SWA, SWB, SHDN voltage is from -0.3 to 6 V; (2):SWA, SWB voltage, <100 ns pulse is from -0.3 to 7 V; (3): operating temperature range is from -40 to +85; (4):storage temperature range is from -65 to +125; (5):lead temperature (soldering, 10 seconds) is 300.