LTC3531ES6-3.3#TRPBF
IC REG BUCK BST SYNC 3.3V TSOT23
product image
LTC3531ES6-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003584247 Detail
LTC3531ES6-3.3#TRPBF: IC REG BUCK BST SYNC 3.3V TSOT23
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3531ES6-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Operating Temperature Range : 3 V to 3.6 V
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: 1.8 V ~ 5.5 V
PWM Type: Burst Mode? Frequency - Switching: -
Current - Output: 200mA Synchronous Rectifier: Yes
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Synchronous Rectifier: Yes
Frequency - Switching: -
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 1.8 V ~ 5.5 V
Package / Case: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Type: Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Current - Output: 200mA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Burst Mode?
Supplier Device Package: TSOT-23-6
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC3531ES6-3.3#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input1.8 ~ 5.5 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Power - Output-
Package / CaseTSOT-23-6, TSOT-6
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)500 mOhm (N-Chan), 800 mOhm (P-Chan)