LTC3631IDD-3.3#PBF
IC REG BUCK SYNC 3.3V 0.1A 8DFN
product image
LTC3631IDD-3.3#PBF Picture
SeekIC No. : 003584622 Detail
LTC3631IDD-3.3#PBF: IC REG BUCK SYNC 3.3V 0.1A 8DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3631IDD-3.3#PBF
Quick Details
Function : Clock, Calendar, Alarm, Timer, Battery Series: -
Manufacturer: Linear Technology Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: 4.5 V ~ 45 V
PWM Type: Burst Mode? Frequency - Switching: -
Current - Output: 100mA Synchronous Rectifier: Yes
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad Packaging: Tube
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 100mA
Synchronous Rectifier: Yes
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Packaging: Tube
Type: Step-Down (Buck)
Frequency - Switching: -
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Burst Mode?
Voltage - Input: 4.5 V ~ 45 V
Supplier Device Package: 8-DFN-EP (3x3)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC3631IDD-3.3#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4.5 ~ 45 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Power - Output-
Package / Case8-DFN
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)1.5 Ohm (Bottom), 3 Ohm (Top)