LTC3727A-1
Features: Wide Output Voltage Range: 0.8V VOUT 14V Out-of-Phase Controllers Reduce Required Input Capacitance and Power Supply Induced Noise OPTI-LOOP® Compensation Minimizes COUT ±1% Output Voltage Accuracy Power Good Output Voltage Monitor Phase-Lockable Fixed Frequency 250kHz to 550kHz D...
product image
LTC3727A-1 Picture
SeekIC No. : 004402323 Detail
LTC3727A-1: Features: Wide Output Voltage Range: 0.8V VOUT 14V Out-of-Phase Controllers Reduce Required Input Capacitance and Power Supply Induced Noise OPTI-LOOP® Compensation Minimizes COUT ±1% Output ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3727A-1
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Wide Output Voltage Range: 0.8V VOUT 14V
Out-of-Phase Controllers Reduce Required Input Capacitance and Power Supply Induced Noise
OPTI-LOOP® Compensation Minimizes COUT
±1% Output Voltage Accuracy
Power Good Output Voltage Monitor
Phase-Lockable Fixed Frequency 250kHz to 550kHz
Dual N-Channel MOSFET Synchronous Drive
Wide VIN Range: 4V to 36V Operation
Very Low Dropout Operation: 99% Duty Cycle
Adjustable Soft-Start Current Ramping
Foldback Output Current Limiting
Output Overvoltage Protection
Low Shutdown IQ: 20µA
Selectable Constant Frequency or Burst Mode® Operation
Small 28-Lead SSOP Package
Application
Telecom Systems
Automotive Systems
Battery-Operated Digital Devices
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Input Supply Voltage (VIN)..................................36V to 0.3V
Top Side Driver Voltages
(BOOST1, BOOST2) ............................................42V to 0.3V
Switch Voltage (SW1, SW2) ..................................36V to 5V
INTVCC, EXTVCC, (BOOST1-SW1),
(BOOST2-SW2) .................................................8.5V to 0.3V
RUN/SS1, RUN/SS2, PGOOD ................................ 7V to 0.3V
SENSE1+, SENSE2 +, SENSE1,
SENSE2 Voltages ...........................................14V to 0.3V
PLLIN, PLLFLTR, FCB Voltages .................... INTVCC to 0.3V
ITH1, ITH2, VOSENSE1, VOSENSE2 Voltages ...2.7V to 0.3V
Peak Output Current <10µs (TG1, TG2, BG1, BG2) ........... 3A
INTVCC Peak Output Current ....................................... 50mA
Operating Temperature Range (Note 2) .... 40°C to 85°C
Junction Temperature (Note 3) ................................. 125°C
Storage Temperature Range ................. ..65°C to 150°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec)....................... 300°C
Description
The LTC®3727A-1 is a high performance dual step-down switching regulator controller that drives all N-channel synchronous power MOSFET stages. A constant frequency current mode architecture allows phase-lockable frequency of up to 550kHz. Power loss and noise due to the ESR of the input capacitors are minimized by operating the two controller output stages out of phase. The LTC3727A-1 is an improved version of the LTC3727 family of parts. It has smaller output ripple while in the drop-out condition and shorter minimum on-time.
OPTI-LOOP compensation of LTC3727A-1 allows the transient response to be optimized over a wide range of output capacitance and ESR values. There is a precision 0.8V reference and a power good output indicator. A wide 4V to 30V (36V maximum) input supply range encompasses all battery chemistries. A RUN/SS pin for each controller provides soft-start.