LTC3901EGN#TRPBF
IC DRIVER RECT SYNC CONV 16SSOP
product image
LTC3901EGN#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003566000 Detail
LTC3901EGN#TRPBF: IC DRIVER RECT SYNC CONV 16SSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3901EGN#TRPBF
Configuration: High-Side Type: -
Input Type: Inverting and Non-Inverting Operating Supply Voltage : 3 V to 5.5 V
Delay Time: 60ns Current - Peak: 2A
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 11 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 16-SSOP
Input Type: Inverting and Non-Inverting
Current - Peak: 2A
Configuration: High-Side
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Manufacturer: Linear Technology
Packaging: Tape & Reel (TR)
Delay Time: 60ns
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 11 V
Package / Case: 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC3901EGN#TRPBF
ConfigurationHigh-Side
Voltage - Supply4.5 V ~ 11 V
Current - Peak2A
Delay Time60ns
Package / Case16-SSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Configurations2