LTC4068X-4.2
Features: `Programmable Charge Current Up to 950mA`Complete Linear Charger in DFN Package`No MOSFET, Sense Resistor or Blocking Diode Required`Thermal Regulation Maximizes Charge Rate Without Risk of Overheating*`Charges Directly from a USB Port`Programmable Charge Current Termination`Preset 4.2V ...
product image
LTC4068X-4.2 Picture
SeekIC No. : 004402436 Detail
LTC4068X-4.2: Features: `Programmable Charge Current Up to 950mA`Complete Linear Charger in DFN Package`No MOSFET, Sense Resistor or Blocking Diode Required`Thermal Regulation Maximizes Charge Rate Without Risk o...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC4068X-4.2
Features:
`Programmable Charge Current Up to 950mA
`Complete Linear Charger in DFN Package
`No MOSFET, Sense Resistor or Blocking Diode Required
`Thermal Regulation Maximizes Charge Rate Without Risk of Overheating*
`Charges Directly from a USB Port
`Programmable Charge Current Termination
`Preset 4.2V Charge Voltage with ±1% Accuracy
`Charge Current Monitor Output for Gas Gauging*
`Automatic Recharge
`Charge Status Output
`"AC Present" Output
`2.9V Trickle Charge Threshold (LTC4068)
`Available Without Trickle Charge (LTC4068X)
`Soft-Start Limits Inrush Current
`Low Profile (3mm * 3mm * 0.75mm) DFN Package
Application
·Cellular Telephones, PDAs, MP3 Players
·Bluetooth Applications
Specifications
Input Supply Voltage (VCC) ........................... 0.3V to 10V
PROG, ITERM ..................................... 0.3V to VCC + 0.3V
BAT .................................................................. 0.3V to 7V
CHRG, ACPREN ............................................ 0.3V to 10V
BAT Short-Circuit Duration ................................ Continuous
BAT Pin Current .............................................................. 1A
PROG Pin Current .............................................. .......... 1mA
Maximum Junction Temperature .............................. 125°C
Operating Temperature Range (Note 2) .. 40°C to 85°C
Storage Temperature Range ................. 65°C to 125°C
Description
No external sense resistor or external blocking diode of LTC4068X-4.2 are required due to the internal MOSFET architecture. Thermal feedback regulates the charge current to limit the die temperature during high power operation or high ambient temperature conditions. The charge voltage is fixed at 4.2V and the charge current is programmed with a resistor. The LTC4068X-4.2 terminates the charge cycle when the charge current drops below the programmed termination threshold after the final float voltage is reached.
When the input supply (wall adapter or USB supply) is removed, the LTC4068X-4.2 enters a low current state dropping the battery drain current to less than 2A. Other features of LTC4068X-4.2 include charge current monitor, undervoltage lockout, automatic recharge and status pins to indicate charge termination and the presence of adequate input voltage.