LTC4069-4.4
Features: ` Complete Linear Charger in 2mm * 2mm DFN Package` C/10 Charge Current Detection Output` Timer Charge Termination` Charge Current Programmable Up to 750mA with 5% Accuracy` No External MOSFET, Sense Resistor or Blocking Diode Required` NTC Thermistor Input for Temperature Qualifi ...
product image
LTC4069-4.4 Picture
SeekIC No. : 004402438 Detail
LTC4069-4.4: Features: ` Complete Linear Charger in 2mm * 2mm DFN Package` C/10 Charge Current Detection Output` Timer Charge Termination` Charge Current Programmable Up to 750mA with 5% Accuracy` No External MO...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC4069-4.4
Features:
` Complete Linear Charger in 2mm * 2mm DFN Package
` C/10 Charge Current Detection Output
` Timer Charge Termination
` Charge Current Programmable Up to 750mA with 5% Accuracy
` No External MOSFET, Sense Resistor or Blocking Diode Required
` NTC Thermistor Input for Temperature Qualifi ed Charging
` Preset 4.4V Float Voltage with 0.6% Accuracy
` Charge Current Monitor Output for Gas Gauging
` Automatic Recharge
` Charges Single-Cell Li-Ion Batteries Directly from USB Port
` 20A Supply Current in Shutdown Mode
` Soft-Start Limits Inrush Current
` Tiny 6-Lead (2mm * 2mm) DFN Package
Application
·Wireless PDAs
·Cellular Phones
·Portable Electronics
Specifications
VCC t < 1ms and Duty Cycle < 1% ........... 0.3V to 7V
Steady State ............................................ 0.3V to 6V
BAT, CHRG ................................................. 0.3V to 6V
PROG, NTC ....................................0.3V to VCC + 0.3V
BAT Short-Circuit Duration .........................Continuous
BAT Pin Current ............................................... 800mA
PROG Pin Current ............................................. 800A
Junction Temperature (Note 6) .........................  125
Operating Temperature Range (Note 2)...40 to 85
Storage Temperature Range ................ 65 to 125
Description
The LTC®4069-4.4 is a complete constant-current/ constant-voltage linear charger for high capacity single-cell lithium-ion batteries with a 4.4V fl oat voltage. The 2mm * 2mm DFN package and low external component count make the LTC4069-4.4 especially well-suited for portable applications. Furthermore, LTC4069-4.4 is specifi cally designed to work within USB power specifi cations.
The CHRG pin of LTC4069-4.4 indicates when charge current has dropped to ten percent of its programmed value (C/10). An internal timer terminates charging according to battery manufacturer specifi cations. No external sense resistor or blocking diode is required due to the internal MOSFET architecture. Thermal feedback regulates charge current to limit the die temperature during high power operation or high ambient temperature conditions. When the input supply (wall adapter or USB supply) is removed, the LTC4069-4.4 automatically enters a low current state, dropping battery drain current to less than 1A. With power applied, LTC4069-4.4 can be put into shutdown mode, reducing the supply current to less than 20A.
The LTC4069-4.4 also includes automatic recharge, lowbattery charge conditioning (trickle charging), soft-start (to limit inrush current) and an NTC thermistor input used to monitor battery temperature. The LTC4069-4.4 is available in a tiny 6-lead, low profi le (0.75mm) 2mm * 2mm DFN package.