LTC4300-1CMS8
IC HOTSWAP 2WIRE BUS BUFFR 8MSOP
product image
LTC4300-1CMS8 Picture
SeekIC No. : 003563045 Detail
LTC4300-1CMS8: IC HOTSWAP 2WIRE BUS BUFFR 8MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC4300-1CMS8
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Hot-Swap Switch Applications: General Purpose, Buffer/Bus Extender
Internal Switch(s): Yes Current Limit: -
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case : TQFP-32 Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Description
Series: -
Internal Switch(s): Yes
Current Limit: -
Mounting Type: Surface Mount
Type: Hot-Swap Switch
Packaging: Tube
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Manufacturer: Linear Technology
Applications: General Purpose, Buffer/Bus Extender
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC4300-1CMS8
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeHot-Swap Switch
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTube
Current Limit-
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V