LTC694CS8-3.3
IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 8SOIC
product image
LTC694CS8-3.3 Picture
SeekIC No. : 003570429 Detail
LTC694CS8-3.3: IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC694CS8-3.3
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Simple Reset/Power-On Reset Number of Voltages Monitored: 1
Package / Case : BGA-52 Output: Open Drain or Open Collector
Reset: Active High/Active Low Reset Timeout: 140 ms Minimum
Voltage - Threshold: 2.9V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Type: Simple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored: 1
Reset: Active High/Active Low
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output: Open Drain or Open Collector
Reset Timeout: 140 ms Minimum
Voltage - Threshold: 2.9V
Packaging: Tube
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC694CS8-3.3
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
ResetActive High/Active Low
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold2.9V